Václav Kaplický » Kladivo na čarodějnice

22. března 2011 v 17:52 | Lindsey |  • Čtenářský deník
Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.

• Moje hodnocení: Čarodějnické procesy mne vždy zajímaly, a tak jsem si ani tento titul nemohla nechat ujít. Inspirovala mne k tomu především promítání stejnojmenného filmu v kině. Musím říci, že je to nejlepší česká kniha, jakou jsem kdy četla. Síla a moc církve a lidových pověr je tak silná, že člověk už jen z knihy má pocit marnosti a bezvýchodné situace. Nastrčené výpovědi, bezvýchodné mučení... tomu všemu může čelit prakticky kdokoliv, i člověk se svatozáří na hlavě. Líbí se mi, že je vše do detailu popsáno a zachyceno. Setkala jsem se i s názorem, že je kniha zdlouhavá a nezáživná. Není to pravda. Dle mého je to naopak výhodou. Na film bych ovšem neměla žaludek. Ale kniha se mi velice líbila a mohu ji vřele doporučit!

• Celkové hodnocení: 10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ejunka-a ejunka-a | Web | 28. března 2011 v 17:31 | Reagovat

Knížku sem nečetla, ale ve škole sme se dívali na film a musím říct, že to nebylo nic pěkného. Podruhé bych se na to určitě nedívala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama